Konečný užívateľ výhod – zápis do obchodného registra

V roku 2019 platí pre všetky obchodné spoločnosti (s.r.o., v.o.s.,k.s….) zapísané v obchodnom registri (s malými výnimkami), povinnosť zápisu konečného užívateľa do obchodného registra.
Ak si chce podnikateľ splniť túto povinnosť, má viacero možností.
Prvou možnosťou je vykonať celý zápis sám a to buď elektronicky alebo papierovo.

Papierový zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra samostatne


V tomto prípade je najprv podnikateľ povinný konečného užívateľa identifikovať správne v zmysle zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Aj keď vo väčšine prípadov ním bude spoločník alebo spoločníci spoločnosti, v určitých prípadoch to môžu byť aj iné osoby, preto je lepšie podrobnejšie naštudovať zákonné znenie.

Následne podnikateľ vytlačí zo stránky Ministerstva spravodlivosti SR formulár, ktorý následne vyplní, resp. formulár vyplní a až potom ho vytlačí.
Formulár je potrebné vyplniť správne , inak návrh registrový súd odmietne. Pravosť podpisu navrhovateľa na tomto formulári musí byť úradne osvedčená, takže konateľ spoločnosti po vyplnenní formulára musí ísť k notárovi alebo na mestský úrad. Až potom môže konateľ podať návrh na príslušný registrový súd, a to buď osobne alebo poštou.

Celý proces tak konateľovi spoločnosti zaberie odhadom minimálne 3 hodiny a ešte sa aj nabehá po úradoch s rizikom, že mu súd formulár odmietne.

Elektronický zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra samostatne


Opäť tak ako pri papierovom zápise, aj tu je prvým krokom správna identifikácia konečného užívateľa výhod. Postup sa však líši v druhom kroku, kde sa vypĺňa elektronický formulár dostupný na stránke Ministerstva spravodlivosti.


Formulár je potrebné správne vyplniť, inak návrh registrový súd odmietne. Po uložení vyplneného formulára do počítača, je potrebné tento formulár elektronicky podpísať. Konateľ musí disponovať aktivovaným občianskym preukazom s čipom a taktiež podpisovým softwérom. Pravosť podpisu nie je potrebné nikam utekať osvedčovať, nakoľko tak urobíte elektronicky svojim vlastným občianskym preukazom.
Následne je podpísaný formulár potrebné podať na príslušný registrový súd prostredníctvom portálu slovensko.sk


Tento proces zaberie konateľovi spoločnosti možno ešte viac času ako 3 hodiny, v závislosti od toho, či už konateľ niekedy používal portál slovensko.sk alebo nie, a či disponuje všetkými potrebnými aplikáciami a komponentami na elektronickú komunikáciu. Samotná inštalácia pred prvým použitím býva niekedy náročná, prítomná je tiež neistota či súd návrh nevráti na doplnenie.

Elektronický zápis splnomocnencom – advokátom


Poslednou možnosťou je na vybavenie celého procesu splnomocniť advokáta. Keďže sa jedná o konanie pred registrovým súdom za odmenu Vás môže pred ním zastupovať len advokát, nie akákoľvek sročka či účtovník, nakoľko v zmysle Trestného zákona sa môže jednať o neprávnené podnikania, nakoľko zastupovanie pred registrovým súdom je právnou službou, ktorú za odmenu môžu poskytovať len advokáti, iné osoby iba bez nároku na odmenu.


V našej advokátskej kancelárii celý proces vybavíme jednoducho za Vás. Na základe plnej moci vybavíme všetko potrebné, od Vás budeme potrebovať iba jeden podpis na plnomocenstve, ktorý nemusí byť ani úradne osvedčený.
Vykonáme zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra a vypracujeme Vám aj povinnú evidenciu, ktorú musí každá spoločnosť v súvislosti s touto povinnosťou viesť.

Záver

Každý z týchto spôsobov má svoje výhody aj nevýhody. Ak si neviete rady so zápisom alebo naň jednoducho nemáte čas, neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *