Ako určiť spôsob konania viacerých konateľov s.r.o.

V prípade, ak je nie je v spoločnosti s ručením obmedzeným len jeden konateľ, ale spoločnosť ich má viacero, je možné určiť, a do obchodného registra zapísať spôsob, akým budú títo konatelia v mene spoločnosti konať. Spoločnosť s ručením obmedzeným môže mať aj dvoch alebo viacerých konateľov, zákon neustanovuje maximálny počet.

Samostatné konanie

Všeobecne platí ustanovenie Obchodného zákonníka, že ak je konateľov v spoločnosti viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Ak však chcú spoločníci určiť iný spôsob konania konateľov v mene spoločnosti, je potrebné tento spôsob zapísať do obchodného registra.

Príklad: Za spoločnosť koná a podpisuje konateľ samostatne a to tak, že k obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj podpis.

Spoločné konanie

Spoločníci môžu určiť aj spoločné konanie všetkých konateľov spoločnosti, to znamená, že pre platnosť akéhokoľvek úkonu sa vždy bude vyžadovať súhlas, resp. podpis všetkých konateľov. V praxi to platí napríklad pri podpisovaní zmlúv, na pošte, či v banke, čo môže byť niekedy menej flexibilné.

Príklad: Za spoločnosť konajú a podpisujú všetci konatelia spoločne a to tak, že k obchodnému menu spoločnosti pripoja svoje podpisy.

Obmedzenie konania konateľov

Obchodný zákonník hovorí, že obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Také obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné.

Príklad z praxe 1:

Obchodný register v praxi napríklad odmietol zapísať nasledovný spôsob konania: Za spoločnosť koná a podpisuje konateľ samostatne a to tak, že k obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj podpis. Pri nakladaní s nehnuteľnosťami je však vždy potrebný podpis všetkých konateľov.

Takéto rozhodnutie vydal Okresný súd preto, lebo povinne zapisovaným údajom do obchodného registra pri konateľoch spoločnosti s ručením obmedzeným je spôsob ich konania, a nie obmedzenie ich konateľského oprávnenia. Takéto obmedzenie je možné dohodnúť, avšak iba v spoločenskej zmluve, v rámci interných vzťahov spoločnosti.

Príklad z praxe 2:

Obchodný register tiež odmietol zapísať nasledovný spôsob konania: V mene spoločnosti koná a podpisuje každý z konateľov samostatne. V prípade právneho úkonu s hodnotou vyššou ako 10 000 EUR je potrebný podpis aspoň dvoch konateľov spoločnosti.

Odôvodnenie bolo podobné ako v prvom prípade, keďže toto obmedzenie má len interný charakter a porušenie tohto obmedzenia je neúčinné voči tretím osobám, keďže zakladá len zodpovednosť konateľa voči spoločnosti, ale samotnú spoločnosť takéto konanie zaväzuje.

Neviete sa rozhodnúť ako správne nastaviť vzťahy v spoločnosti s viacerými konateľmi alebo spoločníkmi? Kontaktujte nás a poradíme  Vám s nastavením pravidiel, či už pri založení spoločnosti alebo aj neskôr v priebehu činnosti spoločnosti.

Vzťahy medzi viacerými konateľmi je totiž najlepšie upraviť priamo v spoločenskej zmluve alebo iných interných dokumentoch spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *